ПОКАНА
Учебен семинар на БОЛП 2025
Шестте парадигми на наслаждението
Българско общество за лаканианска психоанализа ви кани да участвате в своя трети Учебен семинар, посветен на изучаване на текста на Жак-Ален Милер „Шестте парадигми на наслаждението“, публикуван в новия брой на Журнал-а (брой 3/2024). Семинарът ще се провежда присъствено и е насочен към студенти и професионалисти, работещи в областта на терапевтичната и медико-социална грижа.
Първата среща ще се състои на 26 януари (неделя) от 15.00 до 17.00 часа в залата на Културен център G8.
Датите на следващите срещи са: 9 февруари, 9 март, 13 април 2025
АРГУМЕНТ
Новият трети брой на Журнал-а с основополагащия текст на Жак-Ален Милер Шестте парадигми на наслаждението ни дава възможността да работим за разбирането на понятието на Лакан „наслаждение“ (jouissance). Това понятие Лакан създава като прочит на фройдовото понятие нагон, като обединява либидото и нагона към смъртта в едно. Според Лакан нагонът е един с две лица.
Защо разбирането за наслаждението е важно за клиничната ни работа?
Лакан не се задоволява с констатацията на Фройд в Завършено и незавършено психоаналитично лечение (Изкуството на психоанализата, Евразия, 1994, с. 318 – 356), че анализата стига в крайна сметка до „скалата на кастрацията“ и не може да продължи нататък. Това е едно търсене отвъд епохалният принос на Лакан за психичната структура в психоанализата и в разбирането за човека. Анализата на наслаждението е важна както за лечението, така и за краят на една анализа чрез операцията редукция на въображаемото и идентификацията със симптома като чисто наслаждение, като Едното съвсем само.
Жак-Ален Милер ни води в това изследване на наслаждението на Лакан, като минава през различните етапи на това изследване до там, където Лакан е стигнал и ни е завещал една солидна и същевременно с много възможности основа да продължим това търсене за развитието на психоаналитичната практика, без догма, но с много съществени ориентири.
Ще започнем с първите две парадигми, които са логически неразривни, а именно тези на Имагинеризацията на наслаждението и на Означавизацията на наслаждението. Тези неологизми отразяват наслаждението във въображаемия регистър и в символния регистър, които представляват едно наслаждение на смисъла (jouis sense). Лакан казва, че основното предназначение на говоренето е да се наслаждаваме, а не да съобщаваме – комуникираме.
Отправяме покана да се включите в този опит да се ориентираме в значението на понятието наслаждение за развитие на психоаналитичната ни практика.
Този учебен семинар ще бъде воден от д-р Евгений Генчев и Десислава Иванова – членове на членове на УС на БОЛП, на Новата лаканианска школа (NLS) и на Световната асоциация по психоанализа WAP(AMP).
Основни източници за подготовка за първата среща:
- Лакан, Жак. Écrits (Избрано). София: Колибри, 2023,с. 126, 216, 266, 279, 285, 289, 291-292, 293, 339, 472.
- Lacan J., Le Séminaire, livre IV, La relation d’objet, J.-A. Miller, Paris, Éditions du Seuil, 2006 (1994); Lacan, J., The Seminar of Jacques Lacan, Book IV: The Object Relation, ed. J.-A. Miller, trans. A. R. Price, Polity Press, 2020
- Lacan J., Le Séminaire, livre V,Les formations de l’inconscient, J.-A. Miller, Paris, Éditions du Seuil, 1998; Lacan, J., The Seminar of Jacques Lacan, Book V: Formations of the Unconscious, ed. J.- A. Miller, trans. R. Grigg, Cambridge: Polity, 2018.
Желаещите да участват в семинара следва да заявят това на пощата на БОЛП champfreudienbg@gmail.com (с новозаписаните участници ще бъде проведено кратко интервю с един от водещите семинара).
Такса участие за първите четири срещи е 120 лв. (80 лв. за членове на БОЛП и студенти)
Сумата може да бъде заплатена на място или преведена на банковата сметка на БОЛП:
Банка ДСК
IBAN: BG12STSA93000027429825
BIC: STSABGSF (основание: участие Учебен семинар)