XXXII семинар на Българско общество за лаканианска психоанализа и Новата лаканианска школа (NLS)
В подготовка за Конгреса на НЛШ 2022 „Фиксация и повторение“
София – събота 14 май 2022, 9.30 – 16.30
Project Lab, ул. Княгиня Мария Луиза 58 и през платформата ZOOM
Психоаналитикът е само това, което прави
с участието на:
Бернар Сейнав
психоаналитик – член на Школата (АМЕ), член на школата на Фройдистката кауза (ECF), на Новата лаканианска школа (NLS) и на Световната асоциация по психоанализа (AMP)
Аргумент:
На 13 април 1976 година, по време на своя Семинар върху Синтома, Лакан казва следното: „Мисля, че… психоаналитикът не може да бъде схващан по друг начин, освен като синтом“.
По време на Асамблеята/Parlement в Монпелие, която се проведе през юни 2011 година, в продължение на своя курс, Жак-Ален Милер коментира това изречение на Лакан, уточнявайки, че начинът да се разбере, че психоаналитикът е синтом, е да се смята, че той е само това, което прави.
Ще се опитаме да разберем как синтомът, който не е друго освен възелът на наслаждението и означаващото, е неделим от фиксацията. Синтомът е фиксация.
Бернар Сейнав
Дисциплината на четене:
Фрагмент 1
Ако изучавате отблизо случая на малкия Ханс, ще видите в него да се разкрива, че това, което той нарича своя Wiwimacher, защото не знае как другояче да го нарече, е нещо, което се е вмъкнало в живота му. С други думи, за да назовем спокойно нещата с тяхното име, той е получил първите си ерекции. Това първо наслаждение бихме могли да кажем, че се проявява при всеки. Разбира се, не вярно, а потвърдено при всички. Именно в това е връхната точка на приноса на Фройд – достатъчно е то да се потвърди при някои, за да бъдем ние в правото си да изградим на тази основа нещо, което е в най-тясна връзка с несъзнаваното. Защото в крайна сметка това е факт – несъзнаваното е изобретено от Фройд. Несъзнаваното е изобретение в смисъл, че е откритие, свързано със срещата, която някои същества имат със своята собствена ерекция.
Жак Лакан, Женевски доклад върху симптома, Журнал-а, списание на БОЛП, брой 2/2019, превод Катя Стойчева и Теодора Павлова-Кюлар
Фрагмент 2
Това е тъкмо този най-далечен образ, до който Дора достига от ранното си детство (нима всички ключове не са попадали в ръцете на Фройд, дори в прекъснатите случаи като този?): това е Дора, вероятно още малко дете/infans, която суче левия си палец, докато с дясната си ръка дърпа ухото на брат си, по-голям от нея с година и половина (стр. 20 и 47).[1]
Изглежда тук имаме въображаемата матрица, от която са произтекли всички ситуации, които Дора е развила в живота си – истинска илюстрация на теорията, която тепърва предстои да се появи в работата на Фройд, за автоматизмите на повторението. Оттук можем да преценим какво означават за нея сега жената и мъжът.
Jacques Lacan, Ecrits, Intervention sur le transfert, p. 221
Jacques Lacan, Ecrits, Presentation on Transference, p. 180, translated by Bruce Fink
превод от френски език Теодора Павлова-Кюлар
ПРОГРАМА
Събота, 14 май 2022
Project Lab, ул. Княгиня Мария Луиза 58
и през платформата ZOOM
9.00 – 9.30 Регистрация
9.30 – 9.45 Въведение от Биляна МЕЧКУНОВА, председател на БОЛП
9.45 – 10.45 Дисциплината на четене и дискусия
Саша ДИМОВА – Фрагмент 1
Доника БОРИМЕЧКОВА, Цветелина ИВАНОВА, Ангел АНГЕЛОВ – Фрагмент 2
текстът ще бъде представен от Доника БОРИМЕЧКОВА
10.45 – 11.00 Почивка
11.00 – 13.00 Експозе на Бернар СЕЙНАВ и дискусия
13.00 – 15.00 Почивка
15.00 – 16.30 Представяне на случай от Веселин СОМЛЕВ – „Не-Вяра“ и дискусия
Среща – разговор на членовете и заявилите желанието си за членство в БОЛП с Бернар Сейнав, свързана с инициативата на НЛШ – Дебат НЛШ (NLS Debate), „Въпроси на Школата“, на тема:
„Какво е да си член на малка група в Новата лаканианска школа?“
Събота, 14 май 2022 17.00 – 18.30
Ориентиращият текст Теорията от Торино за субекта на Школата на Жак-Ален Милер можете да намерите в страницата на БОЛП: http://sbpl.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=48:teoriyata-ot-torino-za-subekta-na-shkolata-zhak-alen-miler&catid=35:2016-03-10-10-51-24&lang=bg&Itemid=164
18.30 Изборно ОС на БОЛП
Краен срок за записване и заплащане на таксата: 11 май 2022.
Необходимо е да заявите отделно желанието си за участие в двете събития.
Адрес за записване: champfreudienbg@gmail.com
Такса участие: 50 лв., студенти 25 лв.
Таксата се заплаща по банков път (основание участие семинар БОЛП)
Банкова сметка:
Банка ДСК IBAN: BG12STSA 93000027429825
BIC: STSABGSF
[1] Посочените страници са от френско издание на текста на Фройд и не съвпадат с изданието на български език.