VI-ти клинични работни дни - Днешните юноши
- Детайли
- Посещения: 8471
VI-ти клинични работни дни на Новата Лаканианска Школа (NLS) и Българско общество за лаканианска психоанализа (БОЛП)
10 и 11 декември 2016, гр. София, „Венус конферентен център”
Специален гост: Даниел Роа
Психиатър-психоаналитик от Бордо, член на Школата на фройдистката кауза (ECF), на Новата Лаканианска Школа (NLS) и на Световната асоциация по психоанализа (AMP)
Аргумент
Днешните юноши
Това, на което ни учат – това, което имаме да им кажем
В своята статия „В посока на юношеството“ Жак-Ален Милер казва, че в „психоанализата се занимаваме основно с три неща“, отнасящи се до юношеството: изхода от детството, разликата между половете, намесването на възрастния в детето. Що се отнася до изхода от детството съвременните юноши вече не могат да ползват „моделите на възрастните“, за да намерят отговор как да стане това. Те по-скоро се опират на другите юноши, създавайки своя собствена култура, която има свои собствени „норми“. Що се отнася до различието между половете психоанализата се интересува от сексуалното разграничаване, така както ни се разкрива в пубертетния и пост-пубертетния период. Позоваваме се на Фройд, за който различието на половете, е потиснато докато трае детството и се конфигурира след пубертета. На трето място психоанализата се интересува от намесата на възрастния в детето. „Бихме могли да опитаме да прецизираме моментите на тази намеса“ уточнява Жак-Ален Милер. Според него има нещо като една предварителност на позицията на възрастния в детето.
Позовавайки се на отправните точки, които ни дава психоанализата, каква позиция да заемем до днешните юноши, които търсейки отговор на въпроса как да излязат от детството често се опират на други юноши, на техните симптоми, които често изключват живото общуване, насочени са към търсенето на къс „пас” към получаването на наслаждение?
Как да придружаваме юношите, които в търсене на отговори за различието между половете, в един модерен свят, в който /отново според Жак-Ален Милер/ специфичните начини на наслаждение са издигнати до „права на човека“ и още в детството са гледали порно, или някой е снимал половите им органи и е качил снимките в интернет, далеч преди да са намерили отговор за различието между половете. И как възрастният се намесва у детето в днешно време, когато повечето деца още в начална училищна възраст имат фейсбук и той поглъща тяхното внимание, време и интерес, измествайки разговора и живото общуване?
Днешните млади хора, които често се натъкват на тези предизвикателства без посредник, имат много какво да ни научат, нас, психоаналитиците, а ние от своя страна имаме какво да им кажем.
Весела Банова
Даниел Роа
Библиография:
Източници на български език:
- Жак-Ален Милер „В посока на юношеството” http://sbpl.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=28:v-posoka-na-yunoshestvoto-zhak-alen-miler&catid=35&lang=bg&Itemid=164
- Филип Лакаде, Как да разбираме поведението на юношите спрямо техните учители в: Да научим езика на детето, София 2009, 50-71.
- Филип Лакаде, Днешните юноши - трудности и решения. Какво може психоанализата? в: Тревогата и бащата, София 2009, 103-117
- Зигмунд Фройд, Психология на сексуалността, III Преобразувания през пубертета, стр. 105, Колибри 2015
- Франк Ведекинд, Пробуждане на пролетта и още 5 пиеси, подбрани и преведени от Владко Мурдаров, Пигмалион 2003
Осигурен превод
ПРОГРАМА
Събота, 10 декември 2016
Венус Център - Голяма конферентна зала
09.00 – 09.30 Регистрация
09.30 – 10.00 Откриване на Клиничните работни дни от Весела Банова, Председател на БОЛП:
„Днешните юноши: това, на което ни учат, това, което имаме да им кажем“
10.00 – 11.30 Даниел Роа: „Болката на младостта“
11.30 – 12.00 Почивка
12.00 – 13.30 Пробуждане на сексуалността – възрастният и неговата позиция
Модератори: Даниел Роа и Десислава Иванова
Рая Венциславова – „Момчето, което търси ”
Екатерина Шикерова – „Какво е да си младеж в ЦНСТ?”
13.30 – 15.30 Обедна почивка
15.30– 17.00 Едно тяло и неговата болка
Модератори: Даниел Роа и Теодора Павлова
Константин Милчев – „Чаша мляко за кошмар”
Татяна Спасова – „Принцът на болката”
Неделя, 11 декември 2016
Венус Център - Голяма конферентна зала
09.00 – 10.30 В търсене на идентичност днес
Модератори: Даниел Роа и Весела Банова
Петя Петрова: „Голямата Надежда“
Милена Попова и Биляна Мечкунова: „На границата“
10.30 – 11.00 Почивка
11.00 – 12. 30 Психоанализа, култура и общество:
„Мисъл, която ме ужасява и побърква“ - прожекция на избран епизод от първия български
уеб сериал за тийнейджъри "Не така, брат"и дискусия
Специален гост: Георги Иванов, сценарист на сериала
12.30 – 13. 00 Заключение и перспективи: Даниел Роа и Весела Банова
Психоанализа, общество и култура
Неделя 11 декември, от 11.00 часа до 12.30 часа
Шестите клинични работни дни на Българско общество за лаканианска психоанализа ще поставят началото на една нова рубрика - "Психоанализа, общество и култура". В нея имаме желание да каним различни личности от културния и обществен живот в България и заедно да дискутираме върху актуалните въпроси, които модерността поставя пред всеки един от нас като субект.
ЗАЩО? Защото психоанализата и изкуството винаги са вървели ръка за ръка в едно усилие към назоваване и свидетелстване за връзката между субективния житейски ритъм и обществените процеси.
„Мисъл, която ме ужасява и побърква” - Мишо, 16 г.
Тъй като тази година темата на Работните дни е свързана с юношеството, наш специален гост ще е Георги Иванов, един от сценаристите на първия български тийн уеб сериал "Не така, брат!". Придобил голяма популярност сред юношите, този сериал всъщност носи посланието „Бъди такъв, какъвто си“ и е "за всички различни хора, [...] за всички, които търсят себе си".
Ще започнем дискусията с излъчването на избран епизод от уеб сериала, но за да ви подготвим и потопим в идеята на неговото създаване, ви изпращаме кратко интервю със сценариста и главните актьори:
https://www.vbox7.com/play:baae921af1
https://www.vbox7.com/play:c10263f90f
Таксата участие е 80 лева при предварително заплащане до 25 ноември и
100 лева при регистрация на участие на място.
Такса участие за студенти 40 лева (на възраст до 28 години)
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ ЗАЯВКИ ЗА УЧАСТИЕ НА ЕЛЕКТРОННИЯ АДРЕС НА БОЛП Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..
При желание за заплащане на сумата за участие по банков път и издаване на фактура е необходимо предварително да се свържете с нас чрез електронния адрес на БОЛП или на телефон 0889445597 Рена Яначкова.
Банкова сметка:
Първа инвестиционна банка
IBAN BG 51FINV91501015880014
BIC FINVBGSF